5 храни и съвети за силен имунитет
"Мога ли да подсиля защитата си срещу вируси и настинки?" е въпросът, който ни вълнува особено силно в настоящия сезон...
Отговорът за радост е: "Да. Можем".
Достатъчно е да се храним правилно, да се смеем повече и да сме спокойни.
Знам. Не е толкова лесно, колкото звучи.
Но можем да следваме няколко лесни правила за храненето, които ще ни помогнат да подсилим имунитета си с минимални усилия.
По време на зимните месеци на вируси и настинки е по-важно от всякога да поддържаме в отлична форма естествените защитни сили на организма си. Да, никоя храна или хранителна добавка не може да ни предпази на 100% или да ни излекува от който и да е вирус, но балансираното хранене позволява на имунната ни система да работи безпогрешно. А това ни е нужно.
Ето ги и 5-те храни и съвети за силен имунитет, които ще ви помогнат да поддържате защитните сили на организма ви във форма. Опитайте да ги спазвате, като също така не забравяте да се движите (дори и в дома си); да се смеете и да не се лишавате от достатъчно сън.
5 храни и съвети за силен имунитет
1. Зеленолистни зеленчуци, ядки, семена, сушени плодове и бобови храни
Общото между зеленолистните зеленчуци, ядките, семената и бобовите храни като боб, леща, нахут, освен че са неизменна част от всяко здравословно меню, е, че са и богати източници на магнезий. А магнезият играе ключова роля в това как организмът се справя с всяко възпаление.
Анализ на хранителните навици на повече от 5000 души открива, че хората, които не приемат препоръчителното количество магнезий, имат завишени нива на С-реактивния протеин (CRP). Това е протеин, синтезиран от черния дроб при наличието на хронично възпаление в организма. Подобно хронично възпаление затруднява имунната система да работи на 100%.
Дефицитът на магнезий в тялото води до повече заболявания, отколкото който и да е друг хранителен недостиг.
Можете да си набавяте препоръчителната дневна доза магнезий с храната, като се храните разнообразно и балансирано и включвате в менюто си пълнозърнести храни, ядки и семена, риба, бобови растения и сушени плодове като смокини, сливи, стафиди.
Тиквените семки са един от най-добрите източници на магнезий. Само 100 г тиквени сенки съдържат 530 мг магнезий или 100% от препоръчителната дневна доза.
2. Витамин D
Наличието на достатъчно количество витамин D в организма е силно оръжие в борбата с вирусите и настинките.
Има множество проучвания, които показват изключителната роля на този витамин за подсилване на имунитета. Аз лично мога да ви споделя от личен опит, че наблюдавам как здравето на децата ми е в права пропорционалност с времето, което сме отделили за ваканция на море през лятото...За щастие миналото лято успяхме да учим и работим от морето за цял месец и очевидно сме събрали достатъчно витамин D.
Реално, витамин D помага за модулирането на вродената и придобитата имунна система и без него тя няма шанс да се справи с нарушителите.
Дефицитът на витамин D в организма неизменно води до нарушения в имунната система.
Препоръчително е да следите нивата на витамин D в организма ви, като веднъж годишно (през зимата) си правите кръвно изследване.
Да си набавим витамин D от слънцето разбира се е най-добрият вариант, но за жалост това се оказва предизвикателство. Проблемът е, че повечето от нас не прекарват достатъчно време на слънце.
Храните, богати на витамин D, които да включим в менюто си, особено през зимата са: пълномаслените млека, мазните риби, като сьомга, скумрия, херинга, сардини и риба тон, както и яйцата и гъбите. Най-добре е да комбинираме богато на витамин D храни с ежедневни разходки на слънце.
Хранителните добавки с витамин D също са вариант, но моята препоръка е преди да прибегнете към тях, да изследвате нивата на витамин D в организма ви и да се консултирате с лекар.
3. Пилешка супа
Неслучайно една от най-честите асоциации с топлата супа - е настинка. Топлата супа наистина помага и не трябва да я подценяваме.
Класическата пилешка супа например може да съдържа почти всичко, от което организмът ни има нужда в студените грипни месеци: достатъчно топла течност, пилешко месо, зеленчуци и дори малко пресен чесън.
Карнозинът в пилешката супа, който се съдържа в пишешкото месо, я прави домашно лекарство срещу леки вируси и неразположения през студените месеци. Карнизонът е най-ефикасният подмладяващ агент, сред всички известни до момента, а също така е мощен антиоксидант, който поглъща свободните радикали. Всъщност, карнозина е в пъти по-мощен антиоксидант от витамин Е и селена.
Освен карнозин пилешката супа съдържа и много цинк, който укрепва организма, за да може да се пребори с вируса. Помага и след това – когато сме вече болни.
Яжте супата топла - при настинка или грип топлите напитки са много по-ефективни в облекчаването на хремата, кашлицата, кихането, възпаленото гърло, треската и умората отколкото напитките със стайна температура. Заради високата температура бактериите в горните дихателни пътища не могат да се разпространяват толкова бързо.
4. Сезонни храни
През всеки сезон, но особено през зимата, е необходими да поддържаме определена витаминна доза в организма си, за да поддържаме имунитета си в изправност и да не се поддадем на дебнещите грипове и вируси.
Няма спор, че всички витамини и минерали са жизненоважни за нормалното функциониране на организма ни. Но нуждата ни от конкретни витамини и минерали е в пряка зависимост от характеристиките на различните сезони.
Интересното е, че природата ни предоставя в точното време, точно плодовете и зеленчуците, най-богати на витамините и минералите, които са ни нужни. Необходимо е единствено да протегнем ръка и да ги "откъснем".
Един от най-важните витамини за простудните месеци е безспорно витамин С. А през зимата го откриваме в големи количества в сезонните зеленчуци като зеле, брюкселско зеле, броколи и в кореноплодните, които са в своя пик през зимата. Само 100 г сварени броколи осигуряват 85 мгвитамин С или 100% от препоръчителната дневна доза, която е между 75 и 90 мг.
Който и сезонен зимен плод изберете, можете да сте сигурни, че помагате на имунната си система да работи правилно. Сега е моментът да се насладите на вкусните и полезни ябълки, круши, тиква, райска ябълка, нар и мушмули.
5. Средиземноморска диета
Да, тук има не просто една храна, а цяла философия за храненето, каквато всъщност е Средиземноморската диета.
В проучване, проведено в Испания, семейства с деца, които често се разболявали от настинки, били помолени да спазват принципите на Средиземноморската диета - да включат в менюто си пълнозърнести храни, много пресни плодове и зеленчуци и омега 3 мастни киселини като зехтин морска храна. Една година след "експеримента" наблюдават значителен спад в броя на настинките на децата, като над 50% от участниците нямат нито една настинка (сравнено с по 5 настинки за предишната година). А лечението на първоначални симптоми на настинки, намаляло с 57%.
Какво води до тези резултати?
Начинът на хранене, описван с името "Средиземноморска диета", има и противовъзпалителни действия. Конкретно богатите на омега 3 мастни киселини храни, като рибата, хайвера, лененото семе и орехите, подпомагат намаляването на възпаленията и поддържат имунитета ни в изправност.
Омега-3 мастните киселини увеличават въздушния поток и предпазват белите дробове от студени и респираторни инфекции.
Въпреки името си, Средиземноморската диета, не е програма за отслабване, а определен начин на живот. Тя е култура на хранене.
Моята методология до голяма степен е основана на насоките за хранене, които Средиземноморската диета промотира. Те са общовалидни, но за съжаление днес, когато никой няма време, а пакетираните храни и полуфабрикатите доминират, ни е нужно усилие, за да ги спазваме. Кои са тези насоки?
- Редовно хранене с качествена прясна храна, приготвена от нас самите.
- Бавно хранене, заедно със семейството и/или близките ни хора и
- наслада от всяка хапка, което ни помага да не прекаляваме с количествата.
Както казахме и в началото на тази статия - балансираното хранене, спокойствието, смехът и добрият сън, са необходими съставки за здрав имунитет. А Средиземноморската диета ни осигурява всички тях + поддържане на здравословни килограми, което също е фактор за добре работеща имунна система.
Правилното хранене и балансираният хранителен режим са ключът към доброто здраве.
Защитете се от настинките като дадете на организма си най-доброто натурално „лекарство“ – подходящата храна! Хапвайте редовно, качествено и умерено и не забравяйте да си доставяте положителни емоции и достатъчно сън.
Искате ли да свалите 4-6 кг за месец с подходящия точно за Вас режим? Ако отговорът ви е "ДА!", изберете вашата програма и започваме. Заедно!